Velmi vyvážená reportáž na ČT2 ... a dost

27. 01. 2010 14:01:01
Nevím, zda-li někdo z Vás postřehl reportáž "Vikingové z Brna", která běžela včera na programu ČT2, tedy na veřejnoprávní televizi, která je placená z koncesionářských poplatků a daní nás občanů. Za tak zmanipulovanou reportáž by se nemusel stydět ani ten nejhorší bulvární deník.

Pro to, aby jste si mohli udělat korektní obrázek o kvalitě práce reportéra ČT (jmenovitě pana redaktora Duška) je téměř nezbytné, aby jste si nejdříve "reportáž" Vikingové z Brna prohlédli.

A teď by mě velmi zajímalo, co si o této "skandální" záležitosti myslíte. Připadá Vám reportáž zcela objektivní, vyvážená a v pořádku? Mě rozhodně ne. Spíše na mě dělá dojem, že pan reportér Dušek (věřte, že oslovení pan reportér se mi píše velmi těžce) jel na vyhlášenou mezinárodní akci s jasným cílem dokázat, že pod rouškou historické akce se v Polsku konají srazy neonacistů.

Z úst dalších přímých účastníků akce zaznělo, že štáb ČT dění jako takové vůbec nezajímalo. Pan redaktor obíhal skupiny a ptal se jich na vztah k pravici, extrémismu, proč nosí na oblečení hákové kříže, jestli náhodou skupina z Brna nejsou náckové, atd. Historie, důvody pořádání akce nebo její průběh, nic takového pana redaktora vůbec nezajímalo. Potřeboval natočit pouze žánrové obrázky aby mohl "udělat" senzační odhalení, že lidé, kteří se věnují rekonstrukci historie, popř. šermu jsou fašisti, vypatlanci a násilníci. Samotní členové štábu účastníkům mimo kameru přiznali, že je jim trapně.

Nedovolím si tvrdit, že v této komunitě nejsou zastoupeni příznivci extrémní pravice. To vůbec ne. Ale dovolím si spekulovat, že jsou zastoupeni úplně stejně jako v celém spektru společnosti. Rekostrukce dávné historie, historický nebo scénický šerm, rozhodně není místem vybočujícím z normálu.

A tak po shlédnutí výsledného hnusu pana Duška je ve mně hořký pocit, že tento pořad vznikl na zakázku. Koho a čí? Nevím. Na to by bylo dobré zeptat se pana Duška nebo ČT. Ironií osudu je, že jediným, kdo veřejně propagoval nacizmus byl sám pan redaktor, který si označil rukáv svastikou a prohlásil, že vypadá jako hitlerjugent, s jasným vědomím toho co říká. Velmi trapně pak působila snaha redaktora zatáhnout do celé záležitosti i polského ministra kultury. Zkrátka ostuda, naše, ČT a to dokonce mezinárodní. Jsem moc zvědavý, jak se k celé záležitosti postaví vedení ČT, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

V rámci korektnosti a vyváženosti sem ještě umístím prohlášení skupiny, které se reportáž týká.

A pro pana Duška mám námět na další skandální odhalení. Pane Dušku, představte si, že symbol svastiky je dokonce i na arcibiskupském paláci v Praze (a na mnoha dalších historických objektech). Sice tam je už nějakých pár století, ale vezměte sbíjecí kladivo, kameru, štáb a můžete natočit zase nějakou prímovou reportáž.

Autor: Petr Berka (tímto článkem se nehlásím k žádné extrémistické straně ani nepodporuji žádný politický názor ani se nikoho nezastávám).

Autor: Hroší poutníci | středa 27.1.2010 14:01 | karma článku: 33.84 | přečteno: 5387x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

A proč vlastně ne - Jirka Paroubek? 2.

Už jednou, tuším, že tak před třemi lety, jsem napsala svůj první blog na téma návratu Jiřího Paroubka. Proto dnešní blog nadepisuji stejně, ale s dvojkou na konci.

21.8.2019 v 16:29 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 332 | Diskuse

Pavel Vrba

Když se nakonec rozhodnu dobře

Co je to vlastně lidský život? Třeba hledání sama sebe a hledání něčeho krásného. Prostě něčeho, co nás drží při životě. A je to těžký, protože nás ze všech stran útočí tlaky konzumní společnosti, negativní zprávy a humus politiky

21.8.2019 v 16:19 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 198 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Ptej se a poslouchej aneb Mělo by se vzpomínat na rok 1968

Les, spousta hub, ticho, jen zpěv ptáků a najednou ... ruská vojenská auta. Psal se rok 1968, byl jedenadvacátý srpen a moje maminka měla za pár dní porodit moji sestru Ivetu.

21.8.2019 v 15:52 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jarka Jarvis

Hop sem, hop tam: Jižní Dakota

Bitky s Indiány, zlatá horečka v Černých horách, Wild Bill Hickok, Calamity Jane a městečko Deadwood, kde pistolníci nosili kolty proklatě nízko, a kořalka tekla proudem... Prostě divokej západ, jak nám ho ukazovali ve filmech.

21.8.2019 v 15:45 | Karma článku: 11.95 | Přečteno: 148 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nová doba

Za poslední roky se s podnebím na Zemi nic zvláštního nestalo. Přitom hlasitost hysterického alarmismu se zvýšila několikanásobně. O čem to svědčí?

21.8.2019 v 13:04 | Karma článku: 37.60 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz