Velmi vyvážená reportáž na ČT2 ... a dost

27. 01. 2010 14:01:01
Nevím, zda-li někdo z Vás postřehl reportáž "Vikingové z Brna", která běžela včera na programu ČT2, tedy na veřejnoprávní televizi, která je placená z koncesionářských poplatků a daní nás občanů. Za tak zmanipulovanou reportáž by se nemusel stydět ani ten nejhorší bulvární deník.

Pro to, aby jste si mohli udělat korektní obrázek o kvalitě práce reportéra ČT (jmenovitě pana redaktora Duška) je téměř nezbytné, aby jste si nejdříve "reportáž" Vikingové z Brna prohlédli.

A teď by mě velmi zajímalo, co si o této "skandální" záležitosti myslíte. Připadá Vám reportáž zcela objektivní, vyvážená a v pořádku? Mě rozhodně ne. Spíše na mě dělá dojem, že pan reportér Dušek (věřte, že oslovení pan reportér se mi píše velmi těžce) jel na vyhlášenou mezinárodní akci s jasným cílem dokázat, že pod rouškou historické akce se v Polsku konají srazy neonacistů.

Z úst dalších přímých účastníků akce zaznělo, že štáb ČT dění jako takové vůbec nezajímalo. Pan redaktor obíhal skupiny a ptal se jich na vztah k pravici, extrémismu, proč nosí na oblečení hákové kříže, jestli náhodou skupina z Brna nejsou náckové, atd. Historie, důvody pořádání akce nebo její průběh, nic takového pana redaktora vůbec nezajímalo. Potřeboval natočit pouze žánrové obrázky aby mohl "udělat" senzační odhalení, že lidé, kteří se věnují rekonstrukci historie, popř. šermu jsou fašisti, vypatlanci a násilníci. Samotní členové štábu účastníkům mimo kameru přiznali, že je jim trapně.

Nedovolím si tvrdit, že v této komunitě nejsou zastoupeni příznivci extrémní pravice. To vůbec ne. Ale dovolím si spekulovat, že jsou zastoupeni úplně stejně jako v celém spektru společnosti. Rekostrukce dávné historie, historický nebo scénický šerm, rozhodně není místem vybočujícím z normálu.

A tak po shlédnutí výsledného hnusu pana Duška je ve mně hořký pocit, že tento pořad vznikl na zakázku. Koho a čí? Nevím. Na to by bylo dobré zeptat se pana Duška nebo ČT. Ironií osudu je, že jediným, kdo veřejně propagoval nacizmus byl sám pan redaktor, který si označil rukáv svastikou a prohlásil, že vypadá jako hitlerjugent, s jasným vědomím toho co říká. Velmi trapně pak působila snaha redaktora zatáhnout do celé záležitosti i polského ministra kultury. Zkrátka ostuda, naše, ČT a to dokonce mezinárodní. Jsem moc zvědavý, jak se k celé záležitosti postaví vedení ČT, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

V rámci korektnosti a vyváženosti sem ještě umístím prohlášení skupiny, které se reportáž týká.

A pro pana Duška mám námět na další skandální odhalení. Pane Dušku, představte si, že symbol svastiky je dokonce i na arcibiskupském paláci v Praze (a na mnoha dalších historických objektech). Sice tam je už nějakých pár století, ale vezměte sbíjecí kladivo, kameru, štáb a můžete natočit zase nějakou prímovou reportáž.

Autor: Petr Berka (tímto článkem se nehlásím k žádné extrémistické straně ani nepodporuji žádný politický názor ani se nikoho nezastávám).

Autor: Hroší poutníci | středa 27.1.2010 14:01 | karma článku: 33.72 | přečteno: 5387x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

René Melichar

Obyčejný den aneb Majestas moje žena

Za důkaz, že je ráno a že ještě nejsem ve svém pokročilém středním věku po smrti, i když si naše dcera drze myslí něco úplně jiného (stejně jako já jsem v jejích sedmnácti letech uvažoval o pětačtyřicátnících),

21.2.2019 v 9:05 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 210 | Diskuse

Helena Vlachová

Třetí pohlaví

Tak se mi nějak zdá, že ten okolní svět hloupne čím dál tím víc. Vždy jsem si totiž myslela, že existují pohlaví dvě. Mužské a ženské. Jenže někomu toto nestačí a chce nám tu podsouvat jakési třetí.

21.2.2019 v 8:49 | Karma článku: 24.73 | Přečteno: 518 | Diskuse

Martin Faltýn

Kontemplace po japonsky

Pokud nevíte o co jde, vězte, že je to nejvyšší forma modlitby a přímého nazírání na Boha. Buddhisté by řekli prostěji: meditace na Buddhu.

21.2.2019 v 8:08 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 115 | Diskuse

Pavla Kolářová

Blízká setkání nečekaného druhu

Občas se mi stane i šest nemožností už před snídaní: omylem vstanu o hodinu dříve, uvařím si kafe, i když normálně piju po ránu čaj, polohlasně si prozpěvuju, usmívám se, jdu vzbudit ostatní, aby nezaspali a pak zjistím, že je...

21.2.2019 v 7:47 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 153 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Žiju, zatím jo!

Dieta je fakt věc smrtelná. Kdybych ji nedržela, tak si dojdu na plněné knedlíky s bílým zelím, protože jsem na ně měla velkou chuť. Ale to já ne, to já tedy hubnu, tak ji dodržím. Vůbec se nechovám jako Řekyně, která se má ráda.

21.2.2019 v 6:25 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 503 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz