Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Vánoční koncert Žambochů a Kamene úrazu v Praze

12. 12. 2008 12:42:00
Na pravidelný vánoční koncert jsem se těšil o moc více než na pravidelný sex s manželkou. Ovšem do chvíle, než mi zazvonil telefon. Z něho se ozvala naléhavá prosba kapelnice, že potřebuje nějakýho chytrýho, hezkýho a silnýho chlapa na kasu. Sláva, jsem z toho venku. O blbém, ošklivém kuřeti nebyla řeč. Čas pomsty nadešel. Na jazyku mám sladké NE. Já Ti dám. To máš za ta hnusná, kategorická NE na moje nemravně krásné návrhy.
Zambosi (Jura Nedavaska se nekde zatoulal)
Zambosi (Jura Nedavaska se nekde zatoulal)Berka

Ve smluvený den o hodinu dříve podupávám jako idiot před literární kavárnou. Kapsy napěchované drobákama na vracení. Co chvíli mi z té děravé vypadne bůra. Připadám si jako hlavní postava pohádky Oslíku, otřes se, ohni hřbet a seber bůra. Ve dveřích mě málem porazí člověk, co neustále něco nosí. Asi mě odněkud zná, neboť mi tyká. "Nečum a utíkej!" Do rukou mi upustí kurevsky těžkou bednu a ukáže směr utíkání. Běh mi moc nejde, spíš se potácím. Po schodoch, po schodoch, zdolávam poschodia..., do sklepa. Už u druhé bedny se potím jako prase. Přestává mi vadit, že trousím drobný, stejně je nestačím sbírat. Hosti i obsluha v kavárně jsou rychlejší. Ani ve snu by mě nenapadlo, kolik krámů je potřeba, aby se vyrobilo trochu kraválu.

Vysílen padám na židli u vchodu do sálu, kde se bude hrát. To už se ke mně řítí hlavní pořadatelka (moje bývalá kamarádka). S milým úsměvem do mne hrne silou buldozeru informace kolik stojí vstupenka, jaké jsou slevy, kdo měl hrát, kdo hraje, proč nehrajou ti, co měli hrát, kde hrajou příště, co dostal kluk ze zěměpisu, sousedka za pohlavní nemoc a pes k večeři. Spolu s informacemi mi stolek zavalí vánočním cukrovím a miliónem různých letáků, které mám dávat ke každé vstupence. Filtruji nezbytné info od zbytných. Lupen stojí kilo a má kapavku. Víc by si nepamatoval ani Kasparov.

Přichází první divák. Večerníček bledne závistí, jak rychle sbírám reklamní tiskoviny. Než to udělám, uvítám diváka, vydám lístek a letáky, balíček s cukrovím, přijmu peníze, vrátím nazpátek a popřeji hezkou zábavu, tak v sále zhasnou. Supr. Nevidím. Chci si na papír zapsat čárku za první prodaný lístek. Nepíše propiska. Jsem hotovej. Druhý návštěvník. Postup se opakuje. "Co blbneš, vole, jsem zvukař." Neplatí a bere si k aparatuře 10 balíčků cukroví. S údivem zjišťuji, kolik mají kapely členů, zvukařů, kamarádů a fanoušků. Členové, zvukaři, kamarádi a fanoušci neplatí ani pod pohrůžkou lehkého násilí. Propadám těžké depresi. Sál se plní, balíčky s cukrovím ubývají, peníze nepřibývají. Jsem tady asi tak důležitý a úspěšný, jako hajzlbába na Můstku. Depku léčím zvýšenou konzumací vánočního cukroví a piva. Funguje to.

Jako první zpívá Kámen úrazu. Jako vždy báječně. Před sebou vidí zaplněné hlediště. Do mé kasičky bohudík nedohlédnou. Během koncertu stále přicházejí noví diváci a pro pivo a na toaletu odcházejí ti staří. Vyvstává přede mnou problém, jak je označit. Tužka mi nepíše. Pohrávám si s myšlenkou, že bych opouštějícím sál vypíchl oko. Tímto jednoduchým způsobem bych zamezil nežádoucímu pohybu přes kasu a zároveň lehce rozpoznal notoriky a prostatiky.

O přestávce diváky baví poutník Hroch svými příhodami ze života. Jde mu to více než následné vytí koled za doprovodu dětí. Před kamenováním zachraňuje Hrocha duo Žamboši. Žamboch, Žamboška a Jura Nedavaška. No, nedivte se. Jsou ze Vsetína. Tam se třem říká duo. O co hůře počítají, o to lépe hrají a zpívají. Z domova s sebou přitáhli i stádo krtků, jednoho anděla a litr trnek. Kolem půlnoci, po přídavcích, pomalu končí oficiální část večera a všichni se těší na jamování (to není pojídání jamu). Před koncem koncertu se snažím spočítat tržbu. Jedna spanilá dívenka se mě ptá, kolik je hodin. Ze spanilé dívenky se vyklubala písničkářka Simča Klímová a já zapomínám, kolik to bylo. Odcházím s úřadem pod paždím na toaletu. Zde nacházím klid. Profesor matematiky by ze mne měl radost. Nechodil jsi, Peťko, těch dvacet let do školy zbytečně. Umíš sčítat. Heuréka.

S kapelnicí jsme splakali nad vejdělkem a s ostatními pěli koledy do brzkých ranních.

To by mohl být konec mého příběhu, kdyby se tento týden neozval telefon. "Ahoj Petře, prosím Tě, co děláš 19.12.2008 od 19 hodin? Víš, pořádáme vánoční koncert v areálu bohnické léčebny v divadle Za plotem. Vystupovat bude Kámen úrazu a Žamboši. Přijde i poutník Hroch s vozíkem plným dárků, které pomáhají. Bude vánoční cukroví, skvělá muzika, bohatá tombola, vstupný jenom stovku, aby se Ti to dobře počítalo, a taky nějaký překvapení. Potřebuju chytrýho, hezkýho a silnýho chlapa. Přijdeš?". Na to překvapení jsem vážně zvědavej. A konec konců, kdy se mi poštěstí v Praze slyšet Žambochy a Šutry. Takže nashledanou v Bohnicích.

Autor: hroší poutník Petr Berka.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Hroší poutníci | pátek 12.12.2008 12:42 | karma článku: 12.47 | přečteno: 1349x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Z Hodkova až do baziliky v Sieně – Adam Oldřich Bohdanecký z Hodkova

V bazilice sv. Domenica (a sv. Kateřiny) v Sieně v Itálii se nachází epitaf mladého českého rytíře Adama Oldřicha Bohdaneckého z Hodkova, který zde zemřel na své kavalírské cestě

28.5.2023 v 16:08 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 181 | Diskuse

Festival Khamoro

Předpověď na příští týden: Bude svítit sluníčko (Khamoro)

Khamoro dnes zahajuje představením Divadla Trajo z Rokycan, které nese titul Djelem, Djelem. Večer pak v Gauči na Výstavišti vypukne Khamoro party, na níž zahrají kapely Feri z Brna a renomovaná skupina Kal ze Srbska.

28.5.2023 v 14:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Dita Jarošová

5 bran /povídka/

V přítmí lokálu na Letné sedí dvanáct osob, spoře osvětlených barovými světly. Nad tím vším venku květnový opar nad Kyvadlem času. Lidé v rouškách se tiše posouvají ke svým vzdáleným či blízkým cílům. Naděje rozkvétají.

28.5.2023 v 13:35 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 105 | Diskuse

Pavel Král

Jak nepřijít o naději?

Když přemýšlím o cestě krále Davida, během které na něj Šimeí chrlí nadávky a hází kamení, nemohu nevzpomenout na podobný příběh z Nového Zákona. Pán Ježíš také snášel posměch a rány bez jediného slova. A když se ho Pilát snažil..

28.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Helena Herynková

Pojďme si na chvíli hrát na kdyby

Každému z nás staví život denně do cesty rozhodnutí a my si musíme vybrat, kam půjdeme dál. Kniha Kdyby právě s tímto operuje a nabízí čtenářům dvě verze jednoho příběhu.

28.5.2023 v 9:01 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 135 | Diskuse

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...